Prorektoři řešili, jak na strategický plán

strategicky_plan
01. duben 2014

Zhruba čtyři desítky zástupců nejvyššího managementu českých vysokých škol se sešly 26. 3. v pražském Karolinu a 31. 3. na Univerzitě Palackého v Olomouci, aby prodiskutovali, jak nejlépe sestavit strategický plán svých institucí. Pomoci by jim v tom měly kromě jiného výsledky SWOT analýz, jež školy zpracovaly v rámci IPN KREDO a které ukazují, jaké oblasti strategického plánování jsou pro ně nejdůležitější.

Účastníky pražského semináře, z nichž většinu tvořili prorektoři pro strategie a rozvoj, přivítali vedoucí IPN KREDO zdůrazněním, že zavedení strategického plánování do řízení vysokých škol je jedním z hlavních cílů projektu. „Začali jsme dlouhodobý proces, který se i po ukončení projektu může opakovat desítky let,“ poukázal Ing. Tomáš Kopřiva, garant KA02 na to, že strategie by se měla stát trvalou součástí správy každé školy. Jako jeden z prvních úspěchů na této cestě označil Ing. Kopřiva vznik pracovních týmů, které sestavují strategický plán školy. Za dobu trvání projektu si je ustavila většina zapojených škol. „Tyto týmy jsou základem, z nějž by měly na školách vzejít stálé pracovní skupiny, které budou mít strategické plánování jako svůj hlavní úkol,“ vyzdvihl jejich potenciál Ing. Kopřiva.

Další práce na strategických plánech odborníkům ze škol usnadní výsledky SWOT analýz. Výstupy ze sebehodnocení škol v rámci IPN KREDO ukazují, jaký je jejich současný stav: v jakých strategických oblastech vynikají, kde naopak pokulhávají, jaké mají příležitosti a kterým hrozbám by měly čelit. Na základě poskytnutých údajů experti IPN KREDO zpracovali pro každou školu seznam deseti prioritních oblastí napříč těmito sektory, které pro ni vychází jako nejvýznamnější.

Školy informace o své výchozí situaci nyní využijí k tomu, aby si definovaly, jakého stavu chtějí dosáhnout v dlouhodobém horizontu do roku 2020 a 2030 a jak toho docílit. „Na takto dlouhodobé plánování dosud řada škol nebyla zvyklá. Je třeba, abychom sdíleli dobré a špatné zkušenosti a vzájemně si pomohli,“ vyzval kolegy ke spolupráci doc. Ing. Milan Pospíšil, CSc., hlavní odborný garant IPN KREDO.

 
Dále by vás mohlo zajímat

Struktura webu IPN KREDO

Aktuality

Klíčové aktiviy:
KA 1, KA 2
KA 3, KA 4
KA 5
Mapa stránekKlávesové zkratkyRSS