Konference IPN KREDO: V sebehodnocení škol převládá mírně optimistická atmosféra

_konference-kredo_
30. duben 2014

Internacionalizace. Spolupráce s veřejností. Služby pro akademickou obec. To jsou některé ze strategických oblastí, které na vysokých školách podle jejich vlastního hodnocení fungují převážně dobře. Vyplývá to z výsledků SWOT analýzy, které na konferenci IPN KREDO 16. 4. 2014 v Brně představil hlavní odborný garant projektu, doc. Ing. Milan Pospíšil, CSc.

Čtyřicet sedm škol, které v rámci IPN KREDO zpracovaly SWOT analýzy, obdrželo výsledky svého sebehodnocení na konci března. Na Vysoké učení technické v Brně se v polovině dubna sjeli zástupci škol proto, aby získali širší obrázek a dozvěděli se, jak hodnocení dopadlo napříč různými typy škol. „Komplexní vyhodnocení dat je jednou z devíz, které školám nabízí IPN KREDO,“ uvádí Mgr. Petr Uherka, garant KA05.

Školy se ve SWOT analýzách vyjadřovaly ke dvěma hlavním strategickým oblastem (vzdělávání a vědecko-výzkumné a tvůrčí aktivity) a k pěti podpůrným strategickým oblastem. Souhrnné zpracování ukázalo, které z těchto sedmi oblastí školy považují za spíše pozitivní a které za spíše negativní, kde vidí příležitosti a kde hrozby. 

Kde to jde a kde to dře

Na konferenci IPN KREDO v Brně doc. Pospíšil porovnal výsledky SWOT analýz ze tří pohledů: veřejné a státní VŠ versus soukromé VŠ, technické VŠ versus umělecké VŠ a VŠ v Praze oproti VŠ v regionech. „Sdružili jsme pozitiva a negativa a zjistili, jaká atmosféra převládá v jakých oblastech,“ uvedl ke zpracování údajů doc. Milan Pospíšil.

Mezi oblasti, s nimiž je většina škol spíše spokojená, patří například internacionalizace, spolupráce s veřejností, služby pro akademickou obec a vzdělávání. Oblasti, kde naopak vidí nedostatky, se liší podle typu škol. „Soukromé vysoké školy tolik netrápí financování, převažuje zde pozitivní hodnocení. U veřejných škol jsou v názorech výraznější rozdíly a větší procento negativních odpovědí,“ uvedl Pospíšil konkrétní příklad. „Umělecké vysoké školy se cítí více ohroženy než ostatní. Většinu oblastí hodnotily negativně,“ poukázal na zajímavý aspekt SWOT analýzy.

S výsledky SWOT analýz budou školy dále pracovat. Nyní posuzují, do jaké míry počítačově zpracované výstupy, které od expertů IPN KREDO obdržely, odpovídají jejich představám o strategických prioritách. Dalším úkolem pro školy bude rozdílová analýza. V ní zhodnotí, v jakém stavu jsou jejich strategické priority nyní, a jak by naplnění jejich ideálních cílů mělo vypadat v letech 2020 a 2030.

 

IMG_3612m
IMG_3638 (2)m
IMG_3662 (2)m
IMG_3670m
IMG_3673 (2)m
IMG_3683m
IMG_3724 (2)m
IMG_3733 (2)m
IMG_3765m
IMG_3766m
IMG_3783m
IMG_3784m
IMG_3792m
IMG_3795 (2)m
IMG_3799m
IMG_3810 (2)m
IMG_3814m
(!)EDITOVAT
 
Dále by vás mohlo zajímat

Struktura webu IPN KREDO

Aktuality

Klíčové aktiviy:
KA 1, KA 2
KA 3, KA 4
KA 5
Mapa stránekKlávesové zkratkyRSS