V oboru se uplatníme, říkají doktorandi v unikátním průzkumu

doktorandi
15. říjen 2014

Toto a mnoho dalších zjištění ohledně postojů a životních podmínek doktorandů vyplývá z šetření DOKTORANDI 2014. Během jara se do něj zapojilo přes tři a půl tisíce studentů doktorských studijních programů z dvaceti šesti vysokých škol v České republice. S podrobnými výsledky se můžete seznámit v závěrečné zprávě z šetření.

 Výsledky šetření zpracovali experti Individuálního projektu národního KREDO. Veřejnosti je představí 15. října 2014 v 13:00 hodin na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, které projekt KREDO realizuje. Prezentací se spoustou zajímavých údajů přítomné provede doc. Ing. Jakub Fischer, Ph.D., hlavní garant šetření.

Podrobnou zprávu s výsledky šetření Vám přinášíme v příloze tohoto článku. Na sto sedmdesáti stranách najdete kromě jiného informace o tom, co doktorandy motivuje ke studiu, jak hodnotí své školitele, jaké je jejich zázemí pro studium a jejich studijní povinnosti. Další otázky, na které studenti v šetření odpovídali, zjišťovaly jejich finanční situaci a plány po ukončení studia.

Průzkum odhalil, že více než 85 % doktorandů nestačí stipendium na pokrytí životních nákladů a třetina jich kvůli nedostatku financí nechce po ukončení studia zůstat na katedře. Přesto jsou doktorandi optimističtí a tři čtvrtiny z nich si myslí, že se dobře uplatní na domácím trhu práce.

Průzkum DOKTORANDI 2014 volně navazuje na šetření EUROSTUDENT V, které experti IPN KREDO provedli v rámci celoevropského průzkumu situace vysokoškolských studentů v roce 2013. Do šetření EUROSTUDENT V však nebyli studenti doktorského studia v České republice zahrnuti kvůli jejich odlišné situaci oproti bakalářským a magisterským studentům. Šetření DOKTORANDI 2014 jim pak připravilo otázky na míru.  

 
Dále by vás mohlo zajímat

Struktura webu IPN KREDO

Aktuality

Klíčové aktiviy:
KA 1, KA 2
KA 3, KA 4
KA 5
Mapa stránekKlávesové zkratkyRSS